W dwa tysiące dwudziestym drugim roku za sprawą rozporządzenia wprowadzono nową punktację. Zamiast dziesięciu punktów jest teraz trzynaście!
Co się zmieniło? Pojawił się podział na napięcia. do jednego kilo volta, od jednego do trzydziestu kilowoltów, od trzydziestu do stu dziesięciu oraz powyżej stu dziesięciu kilowoltów. Doszedł również punkt dwunasty: Magazyn Energii (na przykład fotowoltaika).
Zagadnienia Związane z elektrycznością:
Przysłowiowe Gniazdko: W gniazdku mamy napięcie dwustu trzydziestu volt plus minus dziesięć procent napięcia przemiennego.
Co oznacza plus minus? Występuje przy prądzie stałym, a mówimy teraz o przemiennym. Napięcie w tej chwili to dwieście trzydzieści wolt, nie może spaść do dwustu siedmiu bądź wzrosnąć do dwustu pięćdziesięciu trzech wolt (napięcie przemienne). Czyli plus minus to odchył.
Jakie znamy rodzaje napięć?
Mamy napięcie stałe na przykład baterie i akumulatory, oraz przemienne na przykład prąd w gniazdku.
Które jest lepsze? Stałe czy przemienne?
Pod każdym względem stałe!
W suchych warunkach górna granica dla prądu przemiennego to 50 wolt, a dla stałego to z kolei sto dwadzieścia wolt! Napięcie stałe jest również efektywniejsze.
Jak spojrzeć na sinusoidę przy prądzie przemiennym?
Zachowanie napięcia rośnie od zera do trzystu dwudziestu pięciu wolt i ponownie spada do zera i ponownie rośnie. I tak pięćdziesiąt razy w ciągu sekundy. Podczas gdy prąd stały jest cały czas równo pod kreską.
Wzór na moc:
Pe równa się Uu razy Ii czyli napięcie razy prąd. Przy prądzie stałym to jedyny wzór na moc. Na przykład mamy dziesięć wolt i dziesięć amper czyli dziesięć wolt razy dziesięć amper to równa się sto wolt.
Przy przemiennym mamy wzór cosinus fi czyli Pe równa się uu razy ii razy cosinus fi. Który ma różną wartość: zero przecinek osiem, zero przecinek dziewięć oraz zero przecinek dziewięćdziesiąt pięć. Ponawiając przykład dziesięć wolt razy dziesięć amper prazy cosinus fi o wartości zero przecinek dziewięćdziesiąt pięć równa się sto wolt razy zero przecinek dziewięćdziesiąt pięć i to daje wynik dziewięćdziesiąt pięć czyli nie sto!
Więc czemu korzystamy w domach z prądu przemiennego a nie stałego? Tu pojawia się pewny problem. Chodzi mianowicie o transformator. Co robi taki Transformator? Podwyższa lub obniża napięcie. Zarazem coś się dzieje z drugą jednostką w drodze.
Jeżeli podniesiemy napięcie dziesięcio krotnie w górę to dziesięcio krotnie spadnie prąd. Reasumując jeżeli z jednej strony mamy sto wolt i sto amper i przekładnie dziesięć to ze stu wolt mamy na drugiej stronie tysiąc volt i zamiast stu mamy dziesięć amper.
Co w związku z tym?
Czym grubszy przekrój tym większy prąd, jednak przy napięciu przekrój nie gra roli. Z tego też powodu podnosimy napięcie, żeby prąd był niższy i pomniejszamy przekrój przewodów.
Prąd stały niestety nie chce przejść przez transformator.
Mamy moc czynną przy napięciu stałym i to tyle, przy przemiennym czynną bierną i pozorną.
Moc bierna jest mocą cierną indukcyjną (na przykład drut czy cewki w transformatorze) oraz moc bierną pojemnością (na przykład kondensator).
Transformator stanowi zwarcie, a kondensator przepływ dla prądu stałego przerwę.
Jaką przerwę?
Kondensator to urządzenie, które się ładuje i puszcza. Przy prądzie stałym naładuje się i nie puszcza dalej i to stanowi przerwę.
Bardzo ważne w kontekście mocy pozornej! Moc pozorna to wolt i amper. A MEGA to jednostka mocy pozornej!
Dalej operując na przykładzie dwustu trzydziestu wolt.
Jeżeli mówimy o tak zwanej sile to, to napięcie wynosi zero przecinek cztery kilowolta czyli czterysta wolt. Idąc dalej do jednego kilowolta mamy cztery przewody, powyżej tej wartości przewodów jest już trzy.
Dlaczego tak jest?
Na przekład przez linię wysokiego napięcia powyżej jednego kilo wolta idą trzy przewody, z transformatora wychodzą cztery. Skąd cztery z połączenia transformatora w gwiazdę nie zależnie od układu sieci stąd przewód neutralny. Gdyby nie połączenie w gwiazdę to nie byłby neutralny. Transformator zawsze jest połączony w gwiazdę od dolnego napięcia.
Rozdzielnia do jednego kilo wolta, ma cztery szyny i jest to rozdzielnia zero przecinek cztery kilo wolta. Powyżej jednego kilo wolta tych szyn ma trzy. Tak samo przewód powyżej jednego kilo wolta ma trzy żyły (kolor biały, erki)
Kolory przewodów: czarny fazowy el jeden, brązowy fazowy el dwa, szary fazowy el trzy, niebieski neutralny en i żółto zielony ochronny pe.
Mamy jeszcze jedną jednostkę czyli Częstotliwość.
Co to jest? Sinusoida sięga trzystu dwudziestu czterech plus minus częstotliwość pięćdziesiąt herców. Częstotliwość mówi o kondycji sieci. Oznacza to, że jeśli produkujemy sto megawatów i tą samą ilość zużywamy w tedy częstotliwość występuje na poziomie pięćdziesięciu herców. Czyli ilość energii produkowanej jest równa ilości energii zużywanej.
Kiedy częstotliwość rośnie? Gdy energii jest za dużo w stosunku do zapotrzebowania. A spada gdy zapotrzebowanie jest większe względem produkcji.
Opór elektryczny i prawo Ohma
Opór elektryczny (R) to wielkość fizyczna opisująca zdolność materiału do ograniczania przepływu prądu elektrycznego. Mierzymy go w ohmach (Ω). Można go porównać do przeszkody na drodze prądu – im większy opór, tym trudniej elektronowi „przedostać się na drugą stronę”.
Prawo Ohma opisuje zależność między napięciem (V), natężeniem prądu (I) i oporem (R):
V=I⋅RV = I \cdot RV=I⋅R
Innymi słowy, napięcie (V) to siła, która „popycha” prąd przez przewodnik. Jednak Ohm (R) niczym uparty szkodnik stawia opór, spowalniając przepływ elektronów. Jeśli napięcie wzrośnie, może skutecznie „przepchnąć” więcej prądu – ale jeśli opór jest zbyt duży, nawet wysokie napięcie niewiele pomoże.
Gdy prąd (I) przepływa przez opór (R), zamienia część energii na ciepło – to tak, jakby Amper został „złapany” i zmuszony do pracy w formie ogrzewania przewodu. Jeśli jednak zwiększymy napięcie, możemy zmusić go do intensywniejszego ruchu, mimo oporu!
Układ sieci:
Do tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego występował stary układ sieci Te En Ce. Dwa przewody: czarny (na lewo) i niebieski (do na prawo) Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego piątego obowiązuje Te en es czyli trzy przewody czarny (na lewo), niebieski (na prawo) i żółto zielony (do bolca).
W układach Te en es i te en ce es można stosować wyłącznik różnicowo prądowy. W układzie Tete przewód pe jest brany z ziemi (jest rzadko spotykany).
Jaki jest z nim problem? Jaka rezystancja? Przy instalacji odgromowej nie może występować więcej niż dziesięć ohm. Osiem to już źle!
Jeśli wstawić do wzoru z prawa Ohma Er równa się uu przez ii. A więc trzeba podzielić dwieście trzydzieści wolt przez zabezpieczenie ce dziesięć czyli sto amper co wynosi dwa przecinek trzy Ohma. Czyli wartość rezystancji nie powinna być wyższa niż dwa przecinek trzy Ohma, żeby zabezpieczenie zadziałało w odpowiednim czasie.
W sieciach Te en ce, Te en es i te en ce es idą po drucie do transformatora czyli do metalicznych i tu impedancja pętli zwarcia wynosi zero przecinek sześć, zero przecinek osiem, jeden i maksymalnie jeden przecinek pięć a w te te ma wartość równą wartości uziemienia. Przez co warunek samoczynnego wyłączenia zasilania często nie jest spełniony!
Mamy również rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie usytuowania budynków w rozdziale ósmym paragraf pięćdziesiąt trzy, który wyraźnie mówi, że w budynku jednorodzinnym należy stosować wyłączniki różnicowo prądowe.
W sieci TT jeśli nie jest spełniony warunek samodzielnego wyłączenia zasilania mamy wyłącznik różnicowo prądowy przeciw pożarowy.
Prąd stały: W prądzie stałym mamy dwa kolory przewodów plus i minus. Plus jest czerwony, minus czarny (wcześniej niebieski).
Do pomiaru wysokich wartości prądowych służą przekładniki prądowe a do wysokich napięć przekładniki napięciowe i działają one na zasadzie transformatora tylko działają w jedną stronę obniżają napięcie lub prąd do pomiar, również służą do sterowania, załączania włączników, rozłączników.
Silnik
Silnik to maszyna elektryczna, w której zamieniana jest energia elektryczna na mechaniczną. Prędkość obrotową można redukować na wiele sposobów. Silniki też są połączone w gwiazdę albo w trójkąt. Jeżeli silnik połączony jest w gwiazdę na jego uzwojeniach jest napięcie trzy razy dwieście trzydzieści. Jeżeli silnik jest połączony w trójkąt na jego uzwojeniu występuje napięcie czterysta wolt.
Bezpieczniki
Bezpiecznik chroni instalacje przed zwarciem i przed przeciążeniem. Obszar dolny- przeciążeniowy i górny- zwarciowy.
Co to przeciążenie? Jest to nic innego jak pobieranie prądu. Na przykład pobieranie z gniazdka większej ilości prądu niż jest na zabezpieczeniu.
Jak odróżnić zadziałanie od zwarcia, a przeciążenia?
Od przeciążenia- jeżeli zadziała i jeżeli szybko podejść do bezpiecznika aby go włączyć, to się nie uda. Puki bimetal nie ostygnie nie uda się go zazbroić.
Od zwarcia- jeśli na przykład włożyć drut do gniazdka i go wyjąć od razu to uda się uzbroić ponownie bezpiecznik gdy tego zwarcia nie będzie.
Przeciążenie może trwać od ośmiu do nawet trzydziestu pięciu sekund. Więc to ogrom czasu dla instalacji, w trzydzieści pięć sekund instalacja z wierzchu najpewniej się stopi. I tu z pomocą przychodzi wyłącznik różnicowoprądowy przeciwpożarowy.
Uziemienie w domu części metalowych:
Należy pamiętać, że nie musimy wszystkiego uziemiać. Połączenia wyrównawczego nie musimy stosować dla elementów, które mają wartość rezystancji nie większą niż dwa omy bo są naturalne. Od dwóch do pięćdziesięciu ohm stosujemy połączenia wyrównawcze.
Strefy chronione w łazience:
Strefa Zero: jest to wnętrze wanny lub brodzika. Dopuszcza się tam użądzenia zasilane prądem zmiennym dwanaście wolt AaCe lub stałym trzydzieści wolt DeCe. Zasilanie z tak zwanego obwodu SELV. Na przykład dysze urządzeń hydromasażu.
Strefa Pierwsza: Obejmuje przestrzeń nad wanną do wysokości dwa przecinek dwadzieścia pięć metra od podłogi. Obejmuje również przestrzeń do sześćdziesięciu centymetrów od krawędzi wanny
Strefa druga: Zero przecinek sześć metrów od strefy pierwszej W tej strefie można instalować m.in. oprawy oświetleniowe oraz gniazda elektryczne z zabezpieczeniem różnicowoprądowym mniejszym bądź równym trzydzieści amper.
Strefa Trzecia: Poza strefą drugą można montować urządzenia elektryczne pod warunkiem, że spełniają ogólne normy bezpieczeństwa
Impedancja pętli zwarcia
Wykonuje się ją w celu sprawdzenia czy poprawnie dobrano zabezpieczenia i czy w momencie zwarcia zabezpieczenie zadziała.
Napięcie bezpieczne
W bardzo niekorzystnych warunkach na przykład basen napięcie nie może być większe niż dwanaście wolt (prąd przemienny ACe). Kanały i zbiorniki – dwadzieścia pięć wolt. Warunki idealnie suche pięćdziesiąt wolt. Dla prądu stałego woda trzydzieści wolt, piwnice sześćdziesiąt, idealnie suche sto dwadzieścia.
Wpływ napięcia na organizm ludzki.
Napięcie przemienne zatrzymuje akcję serca
Napięcie stałe działa na organizm cieplne i elektrolitycznie.
Napięcie stałe jest bezpieczniejsze, ale zdradliwe dla wyższych napięć. a przykład przy przekroczeniu o jeden kilo wolt to przy przemiennym, zatrzyma się akcja serca. Taką osobę może uratować ktoś wiedzący jak udzielić pierwszą pomoc.
Z kolei napięcie stałe to „cichy zabójca” ponieważ wartość prądu działająca cieplnie na ciało potrafi ściąć białko. Po porażeniu prądem ogólnie należy udać się do lekarza. Jednak jeżeli zostaną zmiany skórne tym bardziej już trzeba.
Klasy ochrony:
Klasa zero: Tylko izolacja podstawowa (brak dodatkowej ochrony). Stare urządzenia, nielegalne w Unii Europejskiej.
Klasa Pierwsza: Urządzenia tej klasy mają zacisk uziemiający (PE), który łączy metalową obudowę z przewodem ochronnym. W przypadku awarii izolacji prąd płynie do ziemi zamiast przez człowieka, co zmniejsza ryzyko porażenia Wtyczka urządzenia ma bolec ochronny, który musi być podłączony do uziemionej instalacji. Na przykład lodówki.
Klasa druga: Urządzenia tej klasy mają podwójną izolację lub wzmocnioną izolację, co oznacza, że użytkownik jest chroniony nawet w przypadku uszkodzenia izolacji podstawowej. Nie mają przewodu ochronnego PE, więc można je podłączać do dowolnego gniazdka. Na przykład suszarka do włosów.
Klasa Trzecia: Urządzenia tej klasy są zasilane niskim napięciem bezpiecznym (poniżej pięćdziesięciu wat ACe lub stu dwudziestu wolt DeCe). Nie wymagają przewodu ochronnego, ponieważ napięcie jest na tyle niskie, że nie stanowi zagrożenia porażeniem. Stosowane w miejscach o podwyższonym ryzyku (np. w wilgotnym środowisku). Na przykład Zasilacze LED.
Symbole klas: Klasa Zero nie posiada żadnego, Klasa Pierwsza odwróconą choinkę. Druga kwadrat w kwadracie, trzecia pogrubioną rzymską trójkę.
Wyłączniki różnicowo prądowe.
Działają na zasadzie pierwszego prawa Kirhoffa: Suma prądów wpływających jest równa prądom wypływającym. Jeżeli występuje różnica na wejściu i wyjściu przełącznik Ferrantiego to wyłapie a następnie wyłączy.
Na wyłączniku różnicowo prądowym są parametry na przykład dziesięć mili amperów, trzydzieści mili amperów. Jest to wyłącznik różnicowo prądowy, który chroni ludzi i zwierzęta. Te wartości są połączone z wartościami bezpiecznymi. Jeżeli przemnożyć rezystancję ciała człowieka czyli jeden kilo om (tysiąc om) razy dziesięć mili amper otrzymujemy wartość dziesięciu wolt. A jeśli jeden kilo om przemnożymy przez trzydzieści mili amperów jest to równowartość trzydziestu wolt. Pojawia się w tedy napięcie maksymalne przy wyłączeniu trzydzieści wolt.
Wyłączniki z wartościami sto i trzysta są już wyłącznikami przeciwpożarowymi. A taki już nie ochroni człowieka czy zwierzęcia przed porażeniem.
Tor neutralny
Producent zaznacza na wyłączniku tor neutralny. Czy to ważne? Bardzo!
Jeżeli mamy wyłącznik trój fazowy i jeżeli producent, że występuje enka, to nie można go zrobić w innym miejscu niż wyznaczony. W tor neutralny należy wpiąć przewód niebieski. Ponieważ jest to wyłącznik trój fazowy plus en.
Co oznacza plus en?
Oznacza to, że gdy wyłącznik będzie się rozłączał , czyli w momencie kiedy zadziała to tor fazowy rozłącza się pierwszy. Tor neutralny ma chwilę przytrzymania czyli dłużej trzyma styk. W momencie podnoszenia do góry przełącznika pierwszy dotyka się tor neutralny, za nim zamykają się fazowe. Występuje to ponieważ w domu jest na przykład w piwnicy faza pierwsza i ten tor neutralny. Na parterze ta sama enka, ale już El dwa i na piętrze fazę el trzy i ten sam tor neutralny. Czyli tor neutralny jest wspólny.
W momencie kiedy ten tor neutralny byłby opóźniony to przez żarówkę przewód w El jeden połączyłby się z przewodem El dwa co byłoby bardzo niebezpieczne. Dlatego tor neutralny jak jest zaznaczony to musi być w tym miejscu, żeby w momencie kiedy się wyłącza, wyłączył się jako ostatni, a kiedy załącza, żeby załączył się jako pierwszy.
Przycisk TEST powinien być sprawdzany maksymalnie raz na pół roku.
Dopuszczalny spadek napięcia
wynosi między złączem kablowym a ostatnim odbiornikiem cztery procent. Między gniazdkiem, a odbiornikiem po załączeniu jakiegoś odbioru trzy procent i na oświetleniu pięć procent. Nowe mierniki same dokonują tego pomiaru.
Ograniczniki napięć
Chroni sieć przed zbyt wysokim napięciem. Kiedy może się pojawić? Na przykład w momencie wyładowania atmosferycznego (uderzenie pioruna). Jaka wartość prądowa tam płynie? sto kilo amper czyli dosyć dużo.
Ile powinna wynosić rezystancji odgromowej? Dziesięć om.
Dlaczego akurat dziesięć om? Na ograniczniku mamy dwanaście przecinek pięć kilo ampera. Co to oznacza? Jeśli wyładowania atmosferyczne do ziemi i wartości instalacji odgromowej będzie miała dziesięć om to w tym momencie pięćdziesiąt kilo amper płynie do ziemi, a drugie pięćdziesiąt kilo amper rozpłynie się po instalacji e domu. Więc cztery razy po dwanaście kilo amper po instalacji. A jeśli byłoby dziesięć i pół om? W tedy czterdzieści dziewięć i pół popłynie do ziemi a ponad dwanaście i pół po instalacji. A gdy jest pięćdziesiąt om? To siedemdziesiąt pięć kilo amperów płynie do ziemi a sześć przecinek dwadzieścia pięć po instalacji na jedną z faz.
Wartość przepięć płynie na dom, dlatego mierzymy wartość instalacji odgromowej, aby bezpiecznie odprowadzała te wartości do ziemi.
Odłącznik
Co to? Jest to widoczna przerwa w obwodzie. Wyłącza się coś bez obciążenia.
Wyłącznik- wyłącza wszystko.
Rozłącznik.
Co to? Jest instancyjny może wyłączyć maksymalnie prąd obciążeniowy o podanej wartości.
Gaśnice
Naturalne środki gaśnicze czyli występujące w naturze: Woda i Piasek.
Gaśnice: proszkowa, pianowa- którą nie wolno gasić urządzeń pod napięciem ponieważ zawiera wodę i środek pianotwórczy, śniegowa- zawiera środek gaszący Ce O dwa, suchy lód, używamy z odległości jednego metra, a przy gaszeniu ludzi z około czterech metrów.
Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem.
W pierwszej kolejności odłączamy źródło prądu, stwierdzamy funkcję życiowe. Oddycha czy nie?
Następnie powiadamiamy odpowiednie służby.
Numery: do pogotowia energetycznego dziewięćset dziewięćdziesiąt jeden.
Do pogotowia gazowego dziewięćset dziewięćdziesiąt dwa. Te dwa numery są bezpośrednie.
Przystępujemy po tym do reanimacji jeżeli osoba jest nieprzytomna i nie oddycha bądź przestanie oddychać. Połóż dłonie na środku klatki piersiowej. Trzydzieści ucisków (głębokość pięć sześć centymetrów, tempo sto-sto dwadzieścia uciśnięć na minutę) Opcjonalnie: Zatkaj nos, uszczelnij usta, wykonaj dwa oddechy.
Ile mamy czasu na uratowanie człowieka? Cztery minuty.
Powyżej czterech minut każda kolejna minuta oznacza nieodwracalne skutki niedotlenienia mózgu.
Pierwsza pomoc przy porażeniu
Zdejmujemy wierzchnią odzież, nie tą co przylega bezpośrednio do skóry. Jaką temperaturą studzić po poparzeniu? Najlepiej w granicach dwudziestu stopni Celsjusza, potem systematycznie zmniejszać temperaturę, aby nie ściąć białka.
Pierwsza pomoc przy złamaniu polega na usztywnieniu dwóch sąsiednich stawów.
Gdzie i kiedy udać się na egzamin na uprawnienia SMEP, sep, sepowskie?
Egzamin możesz wykonać tuż po ukończeniu szkolenia. Odbywa się on zaraz po kursie. Nie musisz martwić się więc rezerwacją dodatkowego terminu czy kolejnym dniem wolnym przeznaczonym na przedłużenie swoich uprawnień. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą minimum trzy osoby wyznaczone przez przewodniczącego komisji.
Egzamin odbywa się w formie ustnej. Wynik egzaminu, pozytywny lub negatywny, jest rozstrzygany większością głosów członków komisji egzaminacyjnej. Egzamin dotyczy wyłącznie teorii, a specjalna ustawa, która powstała z powodu pandemii Covid-19, pozwala na ukończenie go także w formie on-line.
Opłata egzaminacyjna jest stałą opłatą i w obecnym roku stanowi 10% minimalnego wynagrodzenia.
Jak przygotować się na egzamin tak zwane SEP G1?
Aby dobrze się do niego przygotować, należy podjąć kilka kroków!
Przede wszystkim ze spokojem powtórzyć wiedzę ze szkolenia, sięgając do notatek, które stworzyliśmy, a także do materiałów od prowadzących, jeśli je nam udostępnili. Nie musisz mieć wyuczonych na pamięć pojęć i definicji, ponieważ egzaminatorzy, bardziej niż na precyzyjnym podaniu „regułki”, skupiają się na tym, czy zdający naprawdę rozumieją to, o czym mówią.
Przykładowe pytania na egzaminie w pełnym zakresie:
Jaki prąd jest bardziej niebezpieczny, stały czy przemienny? Dlaczego?
Od czego zależą skutki porażenia prądem elektrycznym?
Przy jakich urządzeniach elektrycznych należy zastosować ochronę przed porażeniem?
Jakie są efekty oddziaływania prądu przemiennego na organizm człowieka?
Jak można dostrzec, pytania odnoszą się do podstawowej wiedzy, którą musi znać każdy pracujący w branży elektrycznej. Dla osób pracujących w zawodzie przez lata, a co za tym idzie posiadających doświadczenie praktyczne, pozostanie wyłącznie powtórzenie zagadnień teoretycznych, prawnych i dotyczących pierwszej pomocy.
Warto przejrzeć bazę pytań wraz z odpowiedziami, by żadne pytanie zadane przez egzaminatora Cię nie zaskoczyło!
Jak zapisać się na egzamin na uprawnienia elektryczne?
Aby móc się zapisać na egzamin na uprawnienia elektryczne do 1 kV i powyżej, musisz przede wszystkim ukończyć szkolenie. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty naszej firmy, możesz kupić pakiet kursu oraz dodatkowo egzaminu. Otrzymasz mailowo wniosek do wypełnienia i niezbędne informacje organizacyjne. Nasi specjaliści zajmą się pozostałymi formalnościami.
Co ważne, na wniosku znajdują się punkty do zaznaczenia, które dotyczą kwalifikacji, o jakie ubiega się uczestnik szkolenia.
Czy egzamin dozoru elektrycznego różni się od egzaminu dozorowego na uprawnienia SMEP lub tzw. sepowskie?
Podczas wypełniania wniosku niezbędnego do przystąpienia do egzaminu należy zadeklarować, o jaki rodzaj uprawnień się ubiegamy. Kwalifikacje oznaczone literą „E” są wymagane od osób zajmujących się pracami eksploatacyjnymi. Pełnią obowiązki eksploatacyjne tj. obsługa, konserwacja, remont montaż i prace kontrolno-pomiarowe.
Od takich kandydatów wymaga się przede wszystkim znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa użytkowania instalacji.
Kwalifikacje w zakresie dozoru oznaczone są na świadectwie kwalifikacyjnym literą „D”. Powinny posiadać je osoby, które jednocześnie same wykonują czynności eksploatacyjne i nadzorują je także u innych pracowników. Uprawnienia te są niezbędne także dla osób wykonujących oględziny urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.
Od kandydatów ubiegających się o uprawnienia dozorowe wymaga się znajomości przepisów prawnych regulujących konieczność ich posiadania. Znajdziesz je w sekcji Akty prawne.
Pamiętaj także, że osoby ubiegające się o kwalifikacje w zakresie dozoru muszą posiadać także uprawnienia eksploatacyjne, które symbolizuje litera „E”.
Uzyskanie uprawnień elektrycznych jest bardzo proste, a ich posiadanie pozwoli nam znaleźć pracę w zawodzie, a także podnieść kwalifikacje!