Jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej są niezbędne?

W poniższym artykule skupimy się na odpowiedzi na pytanie, jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej są niezbędne. Kto może zrobić odbiór instalacji elektrycznej? Krótko mówiąc, takie zadania może wykonać jedynie elektryk, czyli osoba mająca uprawnienia elektryczne z grupy G1. Ten dokument uprawnia do obsługi oraz instalacji urządzeń wytwarzających, przesyłających przetwarzających, zużywających energię elektryczną. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Sprawdź poniższe informacje.Uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej

Uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej są niezbędne dla osób, które podczas pracy zajmują się konserwacją, remontem lub montażem urządzeń znajdujących się pod wysokim napięciem. Dzięki nim możesz bezpiecznie wykonywać czynności kontrolno-pomiarowe bez ryzyka poważnego wypadku. Podczas szkoleń zdobędziesz wiedzę, która umożliwi bezproblemowe zdanie egzaminu certyfikacyjnego.

Jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej trzeba posiadać?

Jeśli chcesz wykonywać zawód elektryka, musisz wziąć udział w szkoleniu G1 (skrót oznacza uprawnienia elektryczne). Aby zapisać się na kurs, powinieneś spełniać określone warunki. Należą do nich:

 • pełnoletność – każdy uczestnik szkolenia G1 musi mieć ukończone 18 lat. Pozwoli to przystąpić do egzaminu SMEP,
 • zaświadczenie wystawione przez poprzednich lub aktualnego pracodawcę, które potwierdza doświadczenie zawodowe i staż pracy potwierdzający nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych, wymiany instalacji i sieci,
 • lub zaświadczenie o ukończeniu szkoły kierunkowej / przebiegu nauczania.

Sprawdź szczegółowe informacje o ofercie: Uprawnienia G1 elektryczneKto może zrobić odbiór instalacji elektrycznej?

Specjalista z uprawnieniami G1 może bezpiecznie zrobić odbiór instalacji elektrycznej. Na podstawie rozporządzenia z dnia 1 lipca 2022 po ukończeniu szkolenia i odbyciu egzaminu elektryk powinien mieć umiejętności umożliwiające:

 • pracę z urządzeniami prądotwórczymi przyłączonymi o sieci przesyłowej lub dystrybucji energii elektrycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego,
 • obsługę urządzenia instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV,30 kV i do 110 kV,
 • obsługę urządzeń do elektrolizy,
 • wymianę elektrycznej sieci trakcyjnej,
 • obsługę urządzeń umożliwiających magazynowanie energii elektrycznej do sieci elektromagnetycznej o mocy nie wyższej niż 10 kW.


Sprawdź również artykuły:Odbiór instalacji elektrycznej — uprawnienia do sporządzenia protokołu

Protokół odbioru instalacji elektrycznej to zaświadczenie, bez którego żadna nieruchomość nie może być oddana do użytku publicznego. Protokół w domu jednorodzinnym potwierdza wykonanie instalacji zgodnie z wcześniejszym projektem.

Współpraca ze specjalistami w zakresie odbioru lub wymiany starej instalacji elektrycznej rozpoczyna się już na wczesnym etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Obowiązki te wiążą się z ogromną odpowiedzialnością i umożliwiają zapewnienie domownikom bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że prace te mogą wykonać wyłączne osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Tylko dokument podpisany przez osobę uprawnioną będą akceptowane przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Zgodność dokumentu z wymaganiami zostanie szybko zweryfikowana, ponieważ wypełniony bezbłędnie powinien zawierać najważniejsze dane:

 • dokładne dane firmy wykonującej odbiór instalacji elektrycznej,
 • pieczątkę elektryka,
 • badania dotyczące instalacji elektrycznej i piorunochronnej sprawdzające stan zabezpieczeń, odporności izolacji przewodów, uziemień.

Aby rozszerzyć swoją działalność o możliwość odbioru lub wymiany instalacji elektrycznej, musisz posiadać odpowiednie kwalifikacje. Gdzie możesz je uzyskać?

Uprawnienia do sporządzenia protokołu może zdobyć każdy, kto ukończy szkolenie oraz zda egzamin kwalifikacyjny G1. Taki certyfikat umożliwia realizowanie prac w wyżej wymienionym zakresie, co potwierdza prawo budowlane. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, specjalista dodatkowo powinien umieć samodzielnie wykonać prace w obrębie danej specjalizacji tzw. SEP-y, mieć szerokie uprawnienia elektromagnetyczne i kontrolno-pomiarowe (kat. „E”) lub sporządzenia protokołów (kat. „D”).

Wspomniane powyżej uprawnienia do sporządzania protokołu oznaczają umiejętność prawidłowego uwzględnienia w protokole takich informacji jak:

 • ilość punktów elektrycznych zamontowanych w budynku,
 • moc zainstalowanych odbiorników,
 • informacja o plombach,
 • lokalizację skrzynki elektrycznej,
 • wysokość napięcia w punktach elektrycznych,
 • rodzaj, materiał, przekrój przełącza,
 • zgodność punktów z rzutem instalacji,
 • wysokość oraz liniowość punktów elektrycznych.


Uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej nie tylko w domu czy mieszkaniu?

Jeżeli zrealizujesz szkolenie i uzyskasz certyfikat potwierdzający uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej, możesz pracować w różnych miejscach nie tylko domach prywatnych czy mieszkaniach. Musisz jednak przestrzegać swojego typu uprawnień. G1 obejmuje instalacje i sieci elektroenergetyczne zasilane zapięciem do 1000 V lub powyżej. Ważne jest świadectwo, czyli zakres punktów określający, jakie elektryk ma kwalifikacje. Przy G1 elektryk może:

 • obsługiwać urządzenia sieci i instalacje o napięciu, które nie przekracza 1 kV,
 • monitować, jak wygląda sterowanie oraz zabezpieczenie urządzeń i instalacji znajdujących się pod napięciem.

Co ważne, należy zwrócić uwagę także na przepisy, które weszły w życie od 3 maja 2005 roku. Zgodnie z zapisami w ustawie, uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej należy odnawiać cyklicznie co 5 lat.

Wiesz już, kto może zrobić odbiór instalacji elektrycznej oraz jak zdobyć odpowiednie uprawnienia. Jeżeli chcesz zdobyć odpowiednie kwalifikacje lub je odnowić, możemy Ci w tym pomóc. Zapraszamy do kontaktu!