Opracowanie punktów znajdujących się we wniosku G2 E/D do egzaminu na uprawnienia kwalifikacyjne tzw. SEP SMEP!

nasza najnowsza publikacja to doskonałe narzędzie, które umożliwi Ci prawidłowe wypełnienie wniosku.

Uprawnienia elektryczne SMEP G2 energetyczne/cieplne wniosek egzaminacyjny

🎉📚 Mamy zaszczyt ogłosić premierę naszego najnowszego, kompleksowego opracowania punktów znajdujących się we wniosku egzaminacyjnym do egzaminu na uprawnienia kwalifikacyjne tzw. SEP SMEP na fentiks.pl! 🚀📖

1. Kotły parowe i wodne na różne rodzaje paliw o mocy 50-500 kW: Te urządzenia służą do wytwarzania pary wodnej lub gorącej wody, wykorzystywanej w procesach przemysłowych, ogrzewaniu czy produkcji energii elektrycznej. Przykłady: kocioł parowy na biomasę, kocioł olejowy.

2. Kotły o mocy 500-1800 kW: Są to większe wersje kotłów, stosowane w większych zakładach przemysłowych lub obiektach użyteczności publicznej. Przykłady: duży kocioł gazowy, kocioł węglowy.

3. Kotły o mocy powyżej 1800 kW: Największe kotły, znajdujące zastosowanie w elektrowniach czy dużych kompleksach przemysłowych. Przykład: kocioł parowy do spalania odpadów.

4. Sieci i instalacje cieplne o przesyle ciepła 50-500 kW: Systemy dystrybucji ciepła na małą skalę, takie jak lokalne sieci ciepłownicze. Przykład: mała sieć ciepłownicza obsługująca osiedle mieszkaniowe.

5. Sieci cieplne o przesyle ciepła powyżej 500 kW: Większe sieci ciepłownicze zasilające całe dzielnice miast czy zakłady przemysłowe. Przykład: miejska sieć ciepłownicza.

6. Turbiny parowe i wodne o mocy 50 kW-15 MW: Turbiny wykorzystujące energię kinetyczną pary wodnej lub wody do wytwarzania energii elektrycznej. Przykłady: turbina parowa w małej elektrowni, turbina wodna w elektrowni wodnej.

7. Turbiny o mocy 15-100 MW: Większe turbiny stosowane w średnich elektrowniach. Przykład: turbina parowa w elektrowni cieplnej.

8. Turbiny o mocy 100-500 MW: Duże turbiny używane w dużych elektrowniach. Przykład: turbina wodna w dużej elektrowni wodnej.

9. Turbiny powyżej 500 MW: Bardzo duże turbiny dla największych elektrowni. Przykład: główna turbina parowa w elektrowni jądrowej.

10. Przemysłowe urządzenia odbiorcze pary i gorącej wody o mocy 50-500 kW: Urządzenia wykorzystujące parę lub gorącą wodę do celów przemysłowych, np. do ogrzewania czy w procesach technologicznych. Przykład: wymiennik ciepła.

11. Urządzenia o mocy powyżej 500 kW: Większe wersje urządzeń odbiorczych dla dużych zakładów przemysłowych. Przykład: duży wymiennik ciepła dla przemysłu chemicznego.

12. Urządzenia wentylacji, klimatyzacji i chłodnicze o mocy 50-500 kW: Systemy klimatyzacyjne i chłodnicze dla budynków użyteczności publicznej, przemysłu czy dużych obiektów handlowych. Przykład: centralna klimatyzacja w biurowcu.

13. Urządzenia o mocy powyżej 500 kW: Duże systemy klimatyzacyjne i chłodnicze dla bardzo dużych obiektów lub specjalistycznych zastosowań przemysłowych. Przykład: system chłodzenia dla serwerowni.

14. Pompy, ssawy, wentylatory i dmuchawy o mocy 50-500 kW: Urządzenia do transportu płynów lub gazów, stosowane w różnych branżach przemysłowych. Przykład: duży wentylator przemysłowy.

15. Urządzenia o mocy powyżej 500 kW: Duże urządzenia do transportu dużych ilości płynów lub gazów. Przykład: duża pompa do przesyłu wody w zakładzie wodociągowym.

16. Sprężarki o mocy 20-200 kW oraz instalacje sprężonego powietrza i gazów technicznych: Urządzenia do kompresji powietrza lub gazów, używane w przemyśle do napędu narzędzi, procesów technologicznych. Przykład: sprężarka powietrza w warsztacie.

17. Sprężarki o mocy powyżej 200 kW: Większe sprężarki dla dużych zakładów przemysłowych lub specjalistycznych zastosowań. Przykład: sprężarka do produkcji azotu.

18. Urządzenia do składowania, magazynowania i rozładunku paliw o pojemności powyżej 100 Mg: Duże instalacje do przechowywania i obsługi paliw stałych, płynnych czy gazowych. Przykład: zbiornik na olej napędowy.

19. Piece przemysłowe o mocy powyżej 50 kW: Urządzenia do obróbki cieplnej materiałów, stosowane w metalurgii, ceramice itp. Przykład: piec do wypalania ceramiki.

20. Urządzenia do przechowywania ciepła lub chłodu o mocy powyżej 10 kW: Systemy akumulacji energii, pozwalające na magazynowanie ciepła lub chłodu do późniejszego wykorzystania. Przykład: zasobnik ciepła dla sieci ciepłowniczej.

21. Aparatura kontrolno-pomiarowa i urządzenia automatycznej regulacji: Systemy i urządzenia do monitorowania i sterowania procesami w wymienionych wyżej instalacjach i urządzeniach. Przykład: systemy sterowania dla kotłów przemysłowych.



Odwiedź naszą stronę i rozpocznij swoją drogę do profesjonalnego rozwoju zawodowego!

Jeśli poszukujesz szkoleń z zakresu uprawnienia SMEP dla swoich pracowników, z pewnością trafiłeś we właściwe miejsce. Zapraszamy na www.fentiks.pl!



Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat uprawnień, sprawdź również artykuły:



Gdzie i kiedy udać się na egzamin na uprawnienia G2 energetyczne/cieplne?

Egzamin możesz wykonać tuż po ukończeniu szkolenia. Odbywa się on zaraz po kursie. Nie musisz martwić się więc rezerwacją dodatkowego terminu czy kolejnym dniem wolnym przeznaczonym na przedłużenie swoich uprawnień. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą minimum trzy osoby wyznaczone przez przewodniczącego komisji. 

Egzamin odbywa się w formie ustnej. Wynik egzaminu, pozytywny lub negatywny, jest rozstrzygany większością głosów członków komisji egzaminacyjnej. Egzamin dotyczy wyłącznie teorii, a specjalna ustawa, która powstała z powodu pandemii Covid-19, pozwala na ukończenie go także w formie on-line. 

Opłata egzaminacyjna jest stałą opłatą i w obecnym roku stanowi 10% minimalnego wynagrodzenia. 




Jak przygotować się na egzamin kwalifikacyjny URE tak zwany SEP G2?

Aby dobrze się do niego przygotować, należy podjąć kilka kroków!

Przede wszystkim ze spokojem powtórzyć wiedzę ze szkolenia, sięgając do notatek, które stworzyliśmy, a także do materiałów od prowadzących, jeśli je nam udostępnili. Nie musisz mieć wyuczonych na pamięć pojęć i definicji, ponieważ egzaminatorzy, bardziej niż na precyzyjnym podaniu „regułki”, skupiają się na tym, czy zdający naprawdę rozumieją to, o czym mówią. 

Przykładowe pytania na egzaminie:

Jak można dostrzec, pytania odnoszą się do podstawowej wiedzy, którą musi znać każdy pracujący w branży energetycznej/cieplnej. Dla osób pracujących w zawodzie przez lata, a co za tym idzie posiadających doświadczenie praktyczne, pozostanie wyłącznie powtórzenie zagadnień teoretycznych, prawnych i dotyczących pierwszej pomocy.

Warto przejrzeć bazę pytań wraz z odpowiedziami, by żadne pytanie zadane przez egzaminatora Cię nie zaskoczyło! 



Jak zapisać się na egzamin kwalifikacyjny URE na uprawnienia energetyczne/cieplne G2?

Aby móc się zapisać na egzamin na uprawnienia G2, musisz przede wszystkim ukończyć szkolenie. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty naszej firmy, możesz kupić pakiet kursu oraz dodatkowo egzaminu. Otrzymasz mailowo wniosek do wypełnienia i niezbędne informacje organizacyjne. Nasi specjaliści zajmą się pozostałymi formalnościami. 

Co ważne, na wniosku znajdują się punkty do zaznaczenia, które dotyczą kwalifikacji, o jakie ubiega się uczestnik szkolenia.

Sprawdź naszą ofertę: Egzamin online URE



Czy egzamin kwalifikacyjny URE dozoru cieplnego różni się od tego na uprawnienia eksploatacyjne SMEP G2?

Podczas wypełniania wniosku niezbędnego do przystąpienia do egzaminu należy zadeklarować, o jaki rodzaj uprawnień się ubiegamy. Kwalifikacje oznaczone literą „E” są wymagane od osób zajmujących się pracami eksploatacyjnymi. Pełnią obowiązki eksploatacyjne tj. obsługa, konserwacja, remont montaż i prace kontrolno-pomiarowe.

Od takich kandydatów wymaga się przede wszystkim znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa użytkowania instalacji.

Kwalifikacje w zakresie dozoru oznaczone są na świadectwie kwalifikacyjnym literą „D”. Powinny posiadać je osoby, które jednocześnie same wykonują czynności eksploatacyjne i nadzorują je także u innych pracowników. Uprawnienia te są niezbędne także dla osób wykonujących oględziny urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.

Od kandydatów ubiegających się o uprawnienia dozorowe wymaga się znajomości przepisów prawnych regulujących konieczność ich posiadania. Znajdziesz je w sekcji Akty prawne.

Pamiętaj także, że osoby ubiegające się o kwalifikacje w zakresie dozoru muszą posiadać także uprawnienia eksploatacyjne, które symbolizuje litera „E”.

Uzyskanie uprawnień elektrycznych jest bardzo proste, a ich posiadanie pozwoli nam znaleźć pracę w zawodzie, a także podnieść kwalifikacje! 

Poniżej wzór wniosku do wypełnienia.